Knockout niepewności. Sporty walki a pewność siebie.

Pewność siebie budujemy przez cały okres swojego życia. Osoby są bardziej lub mniej pewne siebie. Ma na to wpływ wiele różnych aspektów. Podejmę dzisiaj rękawice i opiszę jak oddziałują sporty walki na pewność siebie.

Pewność siebie to świadomość swoich mocnych stron i umiejętności. To również zdecydowanie w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów. Poczucie, że jest się gotowym na wyzwania. Dzięki temu wzrasta samoocena i poczucie własnej wartości. Jest to kluczowe w efektywności codziennego funkcjonowania.

Przedstawię kilka powodów, dla których warto trenować sporty walki:

1.Nowe doświadczenie

Boks, Kickboxing, MMA, Muay Thai – to sporty kontaktowe, na których nauczysz się poprawnych technik uderzeń, kopnięć, obrony, ciosów i poruszania się. Na początek jest to wymagające i stawiające osobę zaczynającą przed dużym wyzwaniem, opanowania wcześniej wymienionych technik. Sam trening nastawia do możliwości nauki czegoś nowego, co wiąże się z poczuciem samodoskonalenia i progresu. 

2. Alternatywne rozwiązanie i samoobrona

Sporty walki to nie tylko goście z połamanymi nosami i kalafiorowymi uszami. Oczywiście z czasem trwania kariery profesjonalnego zawodnika jest to częste zjawisko. W odpowiednich warunkach i z doświadczonym trenerem drastyczne uszkodzenia ciała nie występują. 

Sporty walki to świetna alternatywa dla treningów na siłowni. 

Poprawa sylwetki, redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej i budowa masy mięśniowej, poprawa kondycji, siły, sprawności ogólnej oraz wytrzymałości to efekt uboczny treningów sportów walki. 

Przygoda ze sportami walki jest świetną umiejętnością samoobrony własnej i najbliższych, w warunkach podwyższonego ryzyka. Wymienione elementy budują pewność siebie.

3. Postawa ciała

Po dłuższym stażu na salce treningowej poprawia się postawa ciała. Wyprostowana sylwetka, wzrok skierowany przed siebie, ramiona na widoku to oczywiście skutek treningu.

Mowa niewerbalna bardzo wiele mówi o pewności siebie.

4. Samodyscyplina i działanie pod presją

Treningi walki oddziałują na organizację czasu. Trening to zaplanowany program działań, który jest częścią procesu. Taki sam proces tworzy się podczas planowania całego dnia, tygodnia, miesiąca, roku. Cel do osiągnięcia jest poprzedzony drogą jaką wykreujemy.

Więcej o samodyscyplinie w moim innym wpisie.  Jak sobą kierować? – samodyscyplina 

Nie zawsze można wszystko zaplanować. Sporty walki uczą jak zachować się podczas nagłych sytuacji. Presja czasu, obowiązków czy wyników to kilka określeń, do których dochodzi. Treningi kształtują własny tryb działania w trudnej sytuacji. Neutralizacja stresu, spokój, zadaniowe rozwiązywanie problemu. Wyjście z opresji odzwierciedla się większą pewnością siebie.

5. Poprawa kontaktów społecznych

Treningi sportów walki, szczególnie w grupach są dobrym sposobem na poznanie nowych ludzi i w nawiązaniu nowych kontaktów. Poznawaj historie, słuchaj doświadczeń, ucz się od innych, rozwijaj się w wyznaczonym kierunku.

Dodaj komentarz